Tarihçe

SEM-MAK Makina İmalat San. ve Tic. Ltd. Şti 1985 yılında Emin SEMERCİOĞLU liderliğinde kurulmuştur.

1992 yılından itibaren beyaz eşya yan sanayii olarak hizmet vermeye başlayan Sem-Mak, (Arçelik A.Ş.) Bolu Pişirici Cihazlar işletmesine metal işleme, parça gruplama, kalıp baskı imalatı, progresif kalıp imalatı ile destek vermeye başlamıştır. Sem-Mak 1994 yılında şirket ünvanını Sem-Mak Makine İmalat San. ve Tic Ltd. Şti olarak değiştirmiştir. Hizmet vermeye başladığı ilk yıllarda yıllık 7.000 ton olan saç işleme kapasitesi ve 500 çeşit mamul üretme kapasitesi, disiplinli ve dürüst çalışma prensiplerinin bir sonucu olarak her yıl artış göstermiştir.  Şirket, üretim kapasitesindeki artış ve verdiği hizmetten kalınan memnuniyetin bir karşılığı olarak 1995 – 1996 – 1997 yıllarında Yatırım ve Gelişim Ödülüne layık görülmüştür.

Sem-Mak Makine İmalat San. ve Tic. Ltd. Şti, çalışmalarına içinde bulunduğu sektör dışında da devam etmiştir. 12 Kasım 1999 depreminin yaralarını sarmaya çalışan Bolu ilimize verdiği maddi ve manevi destekler dolayısı ile Ana Sanayi Özel Ödülüne layık görülmüştür.

Bölgenin en büyük yardımcı sanayisi konumuna ulaşan Sem-Mak, 1994 senesinde başladığı kalıp, etek kesme ve bükme makineleri gibi makinelerin imalatını geliştirerek, ihracat kapasitesini de arttırmıştır.

Kuruluş aşamasında 500m2 kapalı sahada hizmet veren Sem-Mak, şu an için toplamda Bolu Yukarı Soku Mah. Arçelik PCI yanında 18.333m2 alan üzerinde 5.600m2 kapalı alanda preshane, Bolu Organize Sanayi Bölgesinde 9.951m2 alan üzerinde 3.560m2 lik kapalı alandaki kalıphane şubesinde makine üretimi üzerine ve İstanbul İMES Sanayi Sitesinde 600m2 lik kapalı alan ile toplamda 9.060m2 kapalı alanı olan 3 şubesiyle hizmet vermektedir.

2014 yılı itibarı ile bir tanesi Istanbul – Dudullu’da olmak üzere toplamda 3 şubesi ile hizmet vermektedir. Merkez fabrikada pres baskı metal işleme, şasi gruplama, puntalama süreçleri işlerken, kalıphane şubesinde ise, kalıp imalat, etek kesme ve bükme, punta makineleri gibi kalıp ve makine imalatı süreçleri gerçekleştirilmektedir.

 

...